Prečo ešte stále ľudia umierajú na Legionársku chorobu?

  • 13. 10. 2021
  • Dezinfekcia rozvodov pitnej vody
  • Ionizácia striebra a medi

Ubehlo už viac ako 50 rokov odkedy epidemiológovia po prvýkrát objavili legionársku chorobu. Aj napriek tomu, že sme ju už dnes schopní testovať, predchádzať jej a liečiť ju, ešte stále je percento ľudí, ktorí sa touto chorobou každý rok nakazia a zomrú, pomerne vysoké. Prečo je tomu tak?

Počet ohlásených prípadov legionely každoročne narastá. Vplýva na to mnoho faktorov ako je dôkladnejšie testovanie, presnejšia diagnostika a nárast staršej populácie, ktorá je na chorobu náchylnejšia. Podľa štatistiky sa každý rok v EU nakazí viac ako 6000 ľudí a zomrie viac ako 250 ľudí na chorobu, ktorej sa dá vo veľkej miere predchádzať.

Čo to tá Legionárska choroba je?

Legionárska choroba je ochorenie dýchacích ciest, ku ktorému dochádza, keď baktérie Legionella pneumophila infikujú pľúca. Chorobou sa je veľmi jednoduché nakaziť vdýchnutím mikroskopických kvapôčok vody, ktoré sú kontaminované baktériami. Legionella sa neprenáša z človeka na človeka a tiež ju nie je možné dostať ani pitím kontaminovanej vody.

Prvé príznaky choroby sa objavia v priebehu 10 dní a sú podobné príznakom chrípky. Choroba zvyčajne začína vysokou horúčkou, kašľom, dýchavičnosťou, bolesťami svalov a hlavy. Po niekoľkých dňoch tieto symptómy začnú gradovať do zápalu pľúc, v ktorých následne dochádza k nahromadeniu tekutín, čo sťažuje dýchanie. Aj napriek tomu,že choroba je liečiteľná antibiotikami približne 1 z 8 infikovaných chorobe podľahne.

Legionella ohrozuje všetky vekové kategórie, ale rizikovou skupinou sú najmä ľudia vo veku nad 50 rokov. Rovnako sa tam zaraďujú fajčiari a ľudia s ochorením pľúc (napr. pľúcny emfyzém alebo chronická obštrukčná choroba pľúc), oslabeným imunitným systémom následkom liekov alebo iných zdravotných problémov ako je rakovina alebo cukrovka.

Ako sa šíri?

Je všeobecne známe, že Leginella pneumophila sa vyskytuje v sladkých vodách všade okolo nás a preto udržať šírenie baktérií pod kontrolou predstavuje obrovskú výzvu. Umelé vodné systémy môžu rovnako šíriť Legionellu. Sú to zariadenia ako chladiace veže, klimatizačné jednotky, vírivky, zvlhčovače vzduchu, fontány, nádrže na teplú vodu a komplexnejšie vodovodné potrubia v budovách.

Vdýchnutím kontaminovaných čiastočiek vody( ako napr. zo sprchovej hlavice) sa baktérie dostanú do ľudského dýchacieho systému, kde sa šíria až pokým nevypukne ochorenie.

Legionárska choroba môže zasiahnuť kohokoľvek a kedykoľvek

Pretože baktérie sa nachádzajú vo všetkých sladkovodných systémoch, nie je možné zabrániť ich vstupu do vodovodných systémov. V potrubiach majú baktérie ideálne podmienky pre rast. Vysoké riziko nákazy predstavujú najmä nemocnice, nákupné centrá, hotely, domy seniorov alebo opatrovateľské centrá.

Najdôležitejším opatrením pri kontrole rastu legionely v potrubiach je regulácia teploty vody. Baktérie sa množia najlepšie pri teplote 20-45°C.Čím dlhšie voda v potrubí stojí, ako napríklad v hotelových izbách, tým je pravdepodobnejšie, že v tom úseku sa budú baktérie množiť viac. Obdobie začiatku leta a jesene preto prudko zvyšujú riziko nákazy.

V konečnom dôsledku zodpovednosť za prevenciu legionárskej choroby nesú najmä vlastníci, manažéri a prevádzkari budov, ktorí majú zabezpečiť ochranu systému vody v objektoch. V komerčných budovách sú vybudované komplexné systémy vodovodného potrubia, kde môže voda stáť veľmi dlhú dobu. Všetky objekty so sladkou vodou ako aj chladiace systémy na báze vody, veľké kúpeľné zariadenia alebo ozdobné fontány musia byť udržiavané, aby sa zabránilo rastu Legionelly. Obzvlášť dôležité je to v nemocniciach a opatrovateľských centrách, pretože väčšina ohlásených prípadov ochorenia pochádza zo sektoru poskytovania zdravotnej starostlivosti, kde sú ľudia so zdravotnými ťažkosťami vystavení vysokému riziku infekcie.

Nezáväzná cenová ponuka alebo obliadka priamo u vás doma

Nechajte nám na Vás kontakt a my vás budeme kontaktovať ohľadom ďalších otázok.

Potrebujete pomoc hneď? Zavolajte nám!

Telefonický nás môžete kontaktovať v čase od 8:00-19:00.

Zadajte vaše telefónne čislo.
Súhlaste so spracovaním osobných údajov.

Správa sa odosiela ...