Najčastejšie otázky ohľadom čistenia

  • 03. 02. 2023
  • Čistenie podlahového kúrenia a radiátorov

Čistenie, preplach, servis či regulácia rozvodov kúrenia je často pre ľudí veľmi neznáma téma. Veľa krát je to aktivita, ktorá je zahalená rôznymi predpokladmi alebo kutilskými radami. Pri realizácií kúrenia nikto takéto aktivity nespomína a my sa stretávame často s havaríjnymi situáciami, ktorým sa dalo jednoducho predísť keby realizátor poskytol bližšie informácie ohľadom pravidelnej údržby – nie len kotla alebo tepelného čerpadla – ale aj rozvodov kúrenia.

Čistíte aj podlahové kúrenie?
Čistíme všetky druhy kúrení od domácich až po priemyselné rozvody kúrenia, nezávisle od materiálu a zdroja kúrenia. Na rôzne aplikácie využívame rôzne stroje s rôznym výkonom. Systém po čistení nadstavíme, odvzdušníme a zakonzervujeme. V prípade potreby systémy napúšťame upravenou vodou.
Prečo je potrebné čistiť kúrenie?
V kúrení sa vyskytuje mnoho druhov materiálov, ktoré medzi sebou reagujú. Vzniká tak korózia a následne kal. Znečistená voda znižuje efektivitu kúrenia, opotrebuváva komponenty v systéme a môže niektoré časti kúrenia úplne upchať. Čistenie kúrenia odporúčame minimálne každých 5 rokov.
Koľko trvá čistenie?
Všetky systémy sú individuálne, štandardný rodinný dom s podlahovým vykurovaním či radiátormi vieme vyšistiť v priebehu
3-5 hodín. V prípade veľmi zanesených systémov čistíme rozvod v dvoch etapách s použitím čistiacej chémie. Kúrenie ostáva ale po celú dobu funkčné a nie je nutné sa obávať, že by ste mali počas čistenia doma zimu.
Je možné vyčistiť len spodné (alebo vrchné) poschodie?
Nie. Systém je prepojený a aj nezávisle od toho, či je na spodnom poschodí podlahové kúrenie a hore radiátorové, je nutné vyčistiť celý systém naraz. Nie je možné čistenie kúrenia rozdeliť na etapy. Voda v systéme neustále koluje a do vyčistených miest by sa opäť dostal kal.
Je možné kúrenie čistiť počas vykurovacej sezóny?
Samozrejme, je to dokonca ideálne. Neusadený a neskryštalizovaný kal sa dá ľahko vypláchnuť a celkové čistenie tak trvá dokonca ešte kratšie. Celý proces trvá od 3-5 hodín, pričom je kúrenie vypnuté možno hodinu. Pri odchode kontrolujeme všetky miesta termokamerou pre uistenie že sa teplá voda dostáva všade kde sa má a že sú všetky vetvy riadne priechodné.
Všetko teraz funguje, je to naozaj nutné?
Rovnako ako sa s autom odporúča chodiť na pravidelné kontroly, odporúčame pravidelnú kontrolu aj v prípade rozvodov kúrenia. Často sa stretávame so situáciou kedy ideme iba na "preventívne prečistenie", no pri preplachu je zjavné, že systém už dlhodobo nekúri efektívne a je len otázka času kedy by sa niečo upchalo na toľko že, by systém prestal kúriť, alebo by sa pokazil kotol / obehové čerpadlo.
Ako prebieha celý proces?
Po príchode si technici prezrú kompletne celý objekt termokamerou. Skontorlujú, na ktoré miesta sa je nutné zamerať, prípadne dokážu priamo identifikovať problém. Po pripojení strojov do systému sa rozvod vypláche a vyčistí. Každá vetva a každý radiátor samostatne, pri dosiahnutí požadovaného prietoku sa systém podľa potreby napustí upravenou vodou, odvzdušní sa, nastaví a zreguluje pre optimálnu prevádzku. Čistenie ukončujeme konzervačnou chémiou a objasnením správneho prevádzkovania systému. Systém je tak pripravený na ďalšiu prevádzku.

V prípade, že sa s podobnými problémami stretávate, prípadne potrebujete poradiť alebo sa vyhnúť nečakanému výpadku kúrenia, neváhajte nás kontaktovať a radi Vám pomôžeme s prečistením kúrenia a následnou ochranou systému.

Nezáväzná cenová ponuka alebo obliadka priamo u vás doma

Nechajte nám na Vás kontakt a my vás budeme kontaktovať ohľadom ďalších otázok.

Potrebujete pomoc hneď? Zavolajte nám!

Telefonický nás môžete kontaktovať v čase od 8:00-19:00.

Zadajte vaše telefónne čislo.
Súhlaste so spracovaním osobných údajov.

Správa sa odosiela ...