Domov » AŽ KEĎ SA NEKÚRI… alebo prečo by ste nemali zanedbať údržbu vykurovacieho potrubia

AŽ KEĎ SA NEKÚRI… alebo prečo by ste nemali zanedbať údržbu vykurovacieho potrubia

Zvláštny hluk v radiátoroch a podlahovom kúrení, búchanie, klepanie, slabá výhrevnosť a v neposlednom rade zvýšené náklady. To sú len niektoré z príznakov, ktoré so sebou nesie zanedbaná údržba. Pýtate sa, ako je to možné, keď ide v podstate len o cirkuláciu teplej vody? Zamyslite sa znova. V prípade vykurovacích rozvodov totiž zďaleka neplatí, že “čo oči nevidia, srdce nebolí”.
KEĎ SYSTÉM NESTÍHA

Veru bolí a môže zabolieť až príliš. Vo finálnej fáze môže dôjsť až k úplnému znefunkčneniu vykurovacieho systému – a dochádza k nemu častejšie, ako by ste si možno mysleli. Vykurovací systém tvorí veľmi pestrá paleta materiálov, na ktoré takmer neprestajne pôsobí voda o vysokých teplotách. Ide doslova o liaheň baktérií, rias a rôznych technických nečistôt, ktoré sa pri cirkulácii do vody uvoľňujú.

Na tieto nečistoty je okrem potrubia citlivé aj obehové čerpadlo.Práve poruchy tohto zariadenia patria k tým najčastejším závadám. V dôsledku znečistenia sa voda zahusťuje, čo sťažuje jej prietok potrubím. Výsledkom sú studené miesta na vašom podlahovom kúrení, dlhší celkový čas potrebný na vyhriatie priestoru a pocit, že vykurovací systém akosi “nestíha”. Ak sa dostatočne opotrebuje aj obehové čerpadlo, môže u vás doma nastať kolaps kúrenia. Niečo, čo vás na Štedrý deň práve nepoteší…

V prípade podlahového kúrenia sa čistí každá vetva samostatne a rovnako aj radiátory. V závere príde na rad odvzdušnenie a regulácia systému tak, aby sa chod celého systému optimalizoval a aby podľa možností vydržal v perfektnej kondícii čo najdlhšie.
DVAKRÁT MERAJ A RAZ REŽ

Alebo predvídaj a priprav sa. Pravidelným čistením potrubia zbavíte vykurovací systém všetkých ťažkostí a získate stopercentnú istotu, že počas sezóny neostanete bez tepla. Navyše si treba uvedomiť, že vôbec nejde o náročnú investíciu – a to ani časovo, ani finančne.

Profesionáli zvládnu revitalizáciu vášho vykurovacieho potrubia za niekoľko hodín. Čistenie však nie je iba o výmene vody či o vypustení posledného radiátora vo vykurovacom obvode. Všetkému predchádza dôkladná obhliadka a konkrétna identifikácia problému. Po napojení sa na systém špeciálnymi prístrojmi sa uvoľnia do obehu chemické prípravky, ktoré odstránia usadeniny a nečistoty; zároveň stabilizujú pH a vlastnosti vody v systéme.

V prípade podlahového kúrenia sa čistí každá vetva samostatne a rovnako aj radiátory. V závere príde na rad odvzdušnenie a regulácia systému tak, aby sa chod celého systému optimalizoval a aby podľa možností vydržal v perfektnej kondícii čo najdlhšie.

 

HLAVNE NEČAKAJTE

Absolvovať takýto čistiaci proces sa odporúča prinajmenšom každé 2 roky. Ak má vaša podlahovka za sebou už nejakú tú dekádu bez údržby, naozaj neodporúčame dlhšie čakať.

Aj tu platí, že prevencia vás môže ochrániť od oveľa náročnejšej investície, ktorou by v krajnom prípade bola nutná oprava či dokonca výmena niektorých komponentov vykurovacieho systému.

 

Kontaktujte nás a dohodnite si termín ešte dnes!

Leave a Reply

Your email address will not be published.