Domov » Čo je to ionizácia striebra a medi?

Čo je to ionizácia striebra a medi?

Ionizácia striebra a medi v troch krokoch

Ionizácia striebra a medi je na Slovenskom a Českom trhu pomerne neznámy spôsob úpravy pitnej vody. Jedná sa o bezchlórovú dezinfekciu a prakticky jediný garantovaný spôsob udržania rozvodov bez baktérií po dlhú dobu. Ionizácií striebra a medi vylučuje do vody kladné ióny striebra (Ag+) a medi (Cu2+). Ión je atóm s kladne nabitým elektrickým nábojom.

Ióny sú veľmi účinné pre kontrolovanie rastu vodných organizmov v rozvode pitnej vody. Zastavujú bakteriálny rast legionely a ostatných nebezpečných mikroorganizmov ako napríklad E. coli, Pseudomonas a rast biofilmu.

Ionizácia striebra a medi v troch krokoch

Samozrejme, že tento systém nefunguje iba na báze vylučovania iónov striebra a medi do vody. Proces je možné rozdeliť a opísať v troch krokoch.

 1. Ióny medi oslabujú membránu bunky. Elektricky nabité ióny medi (Cu2+) aktívne vyhľadávajú opačne nabité častice vo vode. To sa vzťahuje na baktérie, vírusy ale aj riasy. Akonáhle sú tieto častice nájdené, kladne nabitý ión medi sa naviaže na negatívne nabitú membránu bunky. Vďaka prirodzenému priťahovaniu mikroorganizmov a iónov môže byť rast baktérií kontrolovaný aj v najťažšie dostupných miestach rozvodu vody. Ióny narušujú prirodzenú permeabilitu bunečnej membrány a znemožňujú bunkám absorbovať živiny. Ióny medi následne vniknú do bunky a pripravia tak cestu pre ióny striebra (Ag+).

 

 1. Ióny striebra imobilizujú bunky. Ďalším krokom v procese ionizácie striebra a medi je prienik striebra do vnútra mikroorganizmu. Vo vnútri bunky sa ióny striebra naviažu na jej reproduktívny systém. To zapríčiní prerušenie dodávky živín do bunky a baktéria sa udusí. Krátko po tom sa zastaví činnosť všetkých komponentov bunky, ktoré ju držia na žive.

 

 1. Eliminácia všetkých baktérií. Vďaka iónom striebra a medi baktérie prestanú rásť a rozmnožovať sa. Populácia baktérií sa zníži, pričom ióny striebra a medi ostanú aktívne do momentu kým sú plne absorbované škodlivými mikroorganizmami.

 

V prípade podlahového kúrenia sa čistí každá vetva samostatne a rovnako aj radiátory. V závere príde na rad odvzdušnenie a regulácia systému tak, aby sa chod celého systému optimalizoval a aby podľa možností vydržal v perfektnej kondícii čo najdlhšie.
Výhody ionizácie striebra a medi
 • Jediný spôsob garantovanej ochrany pred mikroorganizmy v akomkoľvek systéme;
 • Systém je chránený 8 až 12 týždňov od posledného prietoku
 • Možnosť znížiť teplotu vody v TÚV na 50 °C;
 • Ochrana studenej aj teplej vody bez straty účinku;
 • Žiadna zmena vône alebo chute vody;
 • Online monitoring systému 24/7;
 • Účinná aj v komplexných vodovodných systémoch;
 • Bez potreby pravidelného preplachovania potrubia;
 • Nespôsobuje koróziu a je tak vhodná aj pre inštaláciu do starších systémov;
 • Ekologické riešenie.
Nevýhody ionizácie striebra a medi
 • Môže zanechať šedastý povlak na povrchoch s vodným kameňom;
 • Niektoré mikroorganizmy si môže vytvoriť rezistenciu voči striebru;
 • Aktivita iónov sa zníži pri vysokom pH (pH > 8).
Čakať sa neoplatí

Napriek tomu, že sa môže zdať problematika zabezpečenia hygienicky nezávadného potrubia komplikovaná, celý priebeh je veľmi jednoduchý. Radi Vám so zabezpečením budovy pomôžeme a nájdeme pre vás dlhodobo udržateľné riešenie, ktoré bude vyhovovať aj tým najväčším očakávaniam a bude finančne dostupné.

Aj tu platí, že prevencia vás môže ochrániť od oveľa náročnejšej investície, ktorou by v krajnom prípade bola nutná šoková dezinfekcia, ktorá môže ovplyvniť plynulý chod prevádzky ale zvýšiť vstupné finančné náklady.

Kontaktujte nás a dohodnite si termín ešte dnes!

Leave a Reply

Your email address will not be published.